Opis szkolenia

Drony – jak wygląda szkolenie pilotów w kategorii szczególnej? 

Opis dotyczy szkolenia stacjonarnego, realizowanego w Warszawie.
Mamy również możliwość realizacji szkolenia w naszej siedzibie w Rzeszowie, Lublinie i Krakowie. Na szkolenie możemy również przyjechać do Ciebie po indywidualnym uzgodnieniu. 

Lokalizacja – lotnisko Warszawa BABICE (EPBC), ul. Księżycowa 1

Co to dla Ciebie oznacza?

Szkolisz się w wymagających i prawdziwych warunkach. Dzięki temu nauczysz się realizować swoje loty w koordynacji ze służbami ruchu lotniczego. 

✅ Poznasz w praktyce, nie tylko w teorii jak dostać zgodę na lot w miejscu, gdzie taka zgoda jest wymagana. W szczególności w rejonie lotniska. 

✅ Zobaczysz, że drony, samoloty załogowe, szybowce i helikoptery Lotniczego Pogotowia Ratunkowego mogą latać obok siebie. 

✅ Nauczysz się jak to wszystko zrobić samodzielnie. 

✅ Nie będziesz tracił czasu na dojazd z miejsca szkolenia teoretycznego do miejsca szkolenia praktycznego (u nas wszystko jest obok siebie). 

✅ Jeżeli będziesz potrzebował odpocząć, zrobisz to w komfortowej i klimatyzowanej sali. 

Zobacz galerię zdjęć sali wykładowej i terenu do szkolenia praktycznego (widać go z okna sali wykładowej).

Wybierz szkolenie

Etapy szkolenia

Najpierw zacznij od uzyskania uprawnień w kategorii Otwartej. Zrobisz to bezpłatnie na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC).

 1. Wejdź na stronę drony.ulc.gov.pl
 2. Wybierz „Rejestracja i szkolenia”
 3. Wybierz „Rejestruj”
 4. Wprowadź aktualny adres email oraz numer telefonu a następnie wybierz „Rejestruj”
 5. Na wprowadzony adres email przyjdzie wiadomość z linkiem aktywacyjnym oraz kodem.
 6. Uzupełnij pola hasła oraz kodu aktywacyjnego zgodnie z podanymi instrukcjami dotyczącymi hasła.
 7. Następnie w profilu operatora uzupełnij dane:
  • status prawny -> Osoba fizyczna (nawet jeśli na szkolenie skierowała Cię firma)
  • posiadam świadectwo kwalifikacji -> NIE
  • pozostałe dane uzupełnij według instrukcji zawartej na stronie,
  • potwierdź zgodę na przetwarzanie danych przez ULC.
 8. Po uzupełnieniu danych możesz rozpocząć szkolenie do A1/A3 – szkolenie składa się z około 40 slajdów i testu złożonego z 40 pytań
 9. Po zakończonym egzaminie jesteś gotów do rozpoczęcia szkolenia w kategorii Szczególnej. 

📚 Szkolenie teoretyczne

Możesz wybrać formę szkolenia teoretycznego. Oferujemy klasyczne, stacjonarne wykłady oraz dostęp do platformy e-learningowej.  Szkolenie teoretyczne trwa od dwunastu do szesnastu godzin. Liczba godzin wykładów związana jest z tym, które szkolenie wybierzesz (loty w zasięgu lub poza zasięgiem wzroku). W trakcie poszczególnych lekcji poznasz: 

 1. Przepisy lotnicze
 2. Ograniczenia możliwości człowieka
 3. Procedury operacyjne
 4. Techniczne i operacyjne środki ograniczające ryzyko w powietrzu
 5. Ogólną wiedza na temat systemów bezzałogowych statków powietrznych
 6. Meteorologię
 7. Osiągi systemu bezzałogowego statku powietrznego w locie
 8. Techniczne i operacyjne środki ograniczające ryzyko na ziemi

🎓 Egzamin z wiedzy teoretycznej

Egzamin z wiedzy teoretycznej, obejmuje co najmniej 80 pytań wielokrotnego wyboru, mających na celu ocenę wiedzy pilota bezzałogowego statku powietrznego. Egzamin obejmuje zagadnienia poruszane w wymienionych powyżej tematach wykładowych.

Uzyskanie przez ucznia-pilota bezzałogowego statku powietrznego co najmniej 75% całkowitej liczby punktów jest równoznaczne ze zdaniem przez niego egzaminu z wiedzy teoretycznej.

✈️ Szkolenie praktyczne

Szkolenie praktyczne trwa od czterech do jedenastu godzin. Podobnie jak w przypadku szkolenia teoretycznego, liczba godzin zależna jest od scenariusza standardowego do którego uczeń – pilot odbywa szkolenie. Celem tej części kursu jest nabycie praktycznych umiejętności wykonywania lotów dronami. Nie jest wymagane posiadanie doświadczenia w lataniu, aby rozpocząć szkolenie. W trakcie szkolenia możesz czuć się komfortowo, ponieważ szkolenie prowadzimy w trybie Instruktor – Uczeń. Oznacza to, że instruktor trzyma w dłoni dodatkową aparaturę (kontroler) sterującą aby reagować gdy sytuacja tego wymaga.

Część praktyczna dzieli się na trzy elementy:

 1. Czynności przed lotem.
  Nauczysz się między innymi planowania lotu, analizy przestrzeni powietrznej, analizy ograniczeń danej lokalizacji lotu, wymagań związanych z informowaniem o Twoim locie innych uczestników przestrzeni powietrznej i służb ruchu lotniczego, oceny ogólnego stanu drona itd. 
 2. Procedury w trakcie lotu.
  Nauczysz się między innymi wykonywania dokładnych i kontrolowanych manewrów w locie na różnych wysokościach i w różnych odległościach. Poznasz procedury dla lotu normalnego oraz sytuacje awaryjne podczas symulowanych sytuacji niebezpiecznych. Dowiesz się jak reagować w sytuacji wtargnięcia osoby w granice przestrzeni operacyjnej lub w kontrolowany obszar naziemny oraz zastosowanie odpowiednich środków w celu zachowania bezpieczeństwa.
 3. Czynności po zakończeniu lotu.
  Nauczysz się jak wyłączyć i zabezpieczyć drona po locie. Dowiesz się które komponenty należy skontrolować i na co szczególnie zwrócić uwagę. Po każdym locie odbędziesz odprawę która podsumuje Twoje postępy i zwróci uwagę który element wymaga dopracowania. 

Instruktor prowadzący dokona oceny Twoich umiejętności praktycznych. 

Szkolenie odbywa się na wielu typach dronów.  

Podczas szkolenia praktycznego poznasz typowe wielowirnikowce DJI i Youneek. Nasza flota to także samoloty bezzałogowe, w tym typowo geodezyjne – latające skrzydło. Szkolenie praktyczne możesz odbyć też na helikopterze bezzałogowym oraz sterowanym przez GSM wielowirnikowcu cargo. 

Ważne ‼️ Dla Twojego komfortu, zajmiemy się za Ciebie wszystkimi formalnościami z Urzędem Lotnictwa Cywilnego. 

Sprawdź pełną ofertę szkoleń.

Oferta szkoleń